
Noordwijk – ‘Goedemorgen iedereen. Jullie zijn wel iets later dan gepland, maar we gaan snel naar boven.’ Vrijwilliger Rick van der Niet staat in zijn zwarte polo met daarop ‘Vrijwilliger Vuurtoren’ onder de vuurtoren van Noordwijk terwijl hij wethouder Pim van Strien welkom heet. De wethouder heeft drie mensen meegenomen die de ouders blijken te zijn van de elfjarige Mats, die samen met Pim de vlag zal hijsen boven in de vuurtoren. Door het hijsen van de vlag, waarop de tekst ‘Dag van het Strand’ staat afgebeeld met daarop de lucht en de zee, wordt de officiële opening verricht van de Dag van het Strand, die op zaterdag 16 mei plaatsvond in het kustplaatsje.
‘De mensen lijken vanaf hier echt héél klein.’ De elfjarige Mats kijkt, eenmaal op het hoogste punt van de vuurtoren aangekomen, zijn ogen uit als hij naar beneden kijkt. De wethouder, Rick en de ouders van Mats moesten zich door een heel klein trappetje wurmen om het hoogste punt te bereiken, waar de bewegingsruimte niet groot was. ‘Ze hebben mij nog op het hart gedrukt om de vlag niet ondersteboven op te hangen, maar ik weet eerlijk gezegd niet wat boven of onder is,’ zegt de wethouder terwijl hij samen met Rick aan de vlag frummelt. Beiden bevestigen de vlag op goed geluk aan een mechanisme waarmee deze omhoog moet worden gehesen, maar komen vervolgens tot de ontdekking dat hij ondersteboven hangt.
Dat de wethouder de opening verricht voor deze speciale dag in Noordwijk is niet voor niets. Hij is namelijk verantwoordelijk voor landschap, natuur, recreatie, toerisme en het strand. Volgens hem is het strand erg belangrijk voor Noordwijk: ‘Voor de gemeente trekt het strand toerisme aan en is het belangrijk voor de economie. Daarnaast hebben we hier een belangrijk ecosysteem dat we met behulp van ongeveer twaalf vrijwilligersorganisaties in stand proberen te houden.’ De Dag van het Strand wordt mede georganiseerd door ongeveer twaalf organisaties die tijdens het evenement hun deuren openstellen voor het publiek.

Het hijsen van de vlag bleek nogal een opgave voor de elfjarige Mats, maar met hulp van Pim ging het alsnog vol in de wimpel. Mede doordat de wind stevig waaide, bleef de vlag strak staan. ‘Hierdoor is de dag officieel geopend, maar het is belangrijk om dit samen met Mats te doen. De jeugd heeft de toekomst en we willen dat ook die generatie leert om op een goede manier met zowel het strand als de natuur om te gaan,’ aldus Pim. Er werden diverse activiteiten rondom het strand georganiseerd door de organisaties die zich hadden aangesloten bij deze dag. Op het strand stond, onder zeer winderige maar zonnige omstandigheden, een groepje van ongeveer tien volwassenen met hun kinderen te bibberen van de kou.
Daaromheen stonden twee oudere mensen in een groen jasje van de Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk. Zij zagen hoe de kinderen het water in liepen met een schepnetje om zeediertjes en andere dingen te vangen. ‘Samen met mijn kleindochter ben ik de zee in gelopen, maar ik ben teruggegaan, want het is te koud.’ Eric Donn staat samen met zijn vrouw dik ingepakt te kijken hoe kleindochter Lynn met een vol schepnetje terugkomt. ‘Ik vond het erg leuk om de zee in te gaan en heb allerlei mooie dingen gevonden: oesters, scheermesjes en andere dingen waar ik vanmiddag iets moois mee ga maken.’
Het gezin geeft aan speciaal naar de Dag van het Strand te zijn gekomen, omdat ze de natuur en het strand belangrijk vinden. ‘Ik woon dichtbij, dus ik hoop dat dit nog lang blijft bestaan. Voor de toekomst van onze kleinkinderen, want niets is mooier dan bijvoorbeeld een strandwandeling en de geur van de zee,’ aldus Eric. Na ongeveer tien minuten houdt het gezin het voor gezien en bedankt Lynn de organisatie voor de activiteit. De twee grootouders staan letterlijk te klappertanden van de kou en geven aan behoefte te hebben aan een kop warme chocolademelk met slagroom.
‘We willen graag dat mensen zich aanmelden als vrijwilliger om dit strand schoon te houden. Het is en blijft een kwetsbaar ecosysteem dat we allemaal graag in stand willen houden, en daar heb je mensen voor nodig,’ aldus Pim. Tot slot heeft hij nog een belangrijke boodschap: ‘Neem je verantwoordelijkheid. Als je naar het strand gaat en je gaat na afloop naar huis, neem je rotzooi dan alsjeblieft mee en laat het niet slingeren in de natuur. Het is echt van de zotte als je je afval in dit prachtige gebied laat liggen en het niet opruimt.’









![[AUDIO] Noordwijk staat stil bij het belang van zee en strand tijdens Dag van het Strand](https://www.bollenstreekomroep.nl/wp-content/uploads/2026/05/DSC03219-218x150.jpg)




![[SAMENVATTING] Ter Leede ver in blessuretijd toch nog langs ODIN’59 (3-2)](https://www.bollenstreekomroep.nl/wp-content/uploads/2026/05/TerLeedet-218x150.jpg)








