Blaarkoppen in de wei bij zuivelboerderij Warmerdam (foto Henk Keijzer)

Teylingen – De gemeenteraad is in meerderheid woensdag akkoord gegaan met een plan van aanpak voor uitgifte van pachtgronden. Tijdens een eerdere vergadering leverde dit nog de nodige vragen op, die via een raadsmemo zijn beantwoord.

In principe gaat het hier om een uitvoeringskwestie, waar de raad in grote lijnen over geïnformeerd moet worden. Gelet op de maatschappelijke onrust, heeft het college de raad in staat gesteld om wensen en bedenkingen in te brengen met betrekking tot dit plan van aanpak.

Er is door het college gekozen voor een volledig andere (gefaseerde) aanpak. Eerst zullen de mogelijke verschillende interpretaties van het zogenaamde Didam-arrest ten aanzien van pachtgronden worden onderzocht. Verder voorziet het plan in een uitgebreid participatietraject, het bundelen van de beschikbare kennis en ervaring en een transparante procedure ten aanzien van selectiecriteria en de inschrijving zelf. Verder zullen maatschappelijke doelen, zoals biodiversiteit, zwaarder meegewogen worden. Aan de monitoring van het proces en handhaving zal ook de nodige aandacht worden besteed.

Zolang deze procedure niet is afgerond, zullen tijdelijke (bruikleen) overeenkomsten worden gesloten voor de betreffende percelen om de continuïteit van de bedrijfsvoering van de agrariërs te waarborgen. Hoewel een onderzoek naar de mogelijkheid van ‘uniciteit’ (1 op 1 gunning) nadrukkelijk was vermeld in het plan van aanpak, wilden de fracties van Forum voor Democratie en het CDA dit nog explicieter vastleggen door het indienen van een motie. Het CDA was ook van mening dat dit in de eerste fase onderzocht zou kunnen worden en dat het gevraagde krediet van € 130.000 dan wellicht niet nodig zou zijn.

Een tweede motie van CDA en Forum voor Democratie wilde vastleggen dat, waar mogelijk aan lokale boeren voorrang wordt gegeven. Partij voor Teylingen pleitte er voor om de landelijke ontwikkelingen af te wachten. Hij vroeg zich af of duidelijk was welke fouten er waren gemaakt en of het mogelijk was om een schadeclaim in te dienen bij betrokken externe deskundigen.

De overige fracties konden zich goed vinden in het voorstel van het college en vonden de ingediende moties overbodig of prematuur.

Wethouder Volten bevestigde desgevraagd dat deskundigen zullen worden geraadpleegd en dat veel – door de raad aangedragen – aanbevelingen al in de criteria zijn opgenomen. Onderzocht zal worden of schade kan worden verhaald. Tenslotte vond zij het een goede zaak, dat boeren niet meer tegenover elkaar staan, maar met elkaar in gesprek zijn. Ook zegde zij toe dat alle mogelijke initiatieven zullen worden meegenomen.

Uiteindelijk werd het voorstel met een overgrote meerderheid (22 voor en 2 tegen) aangenomen. Forum voor Democratie en Partij voor Teylingen stemden tegen. Ook de moties haalden geen meerderheid.

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Vul alstublieft uw commentaar in!
Vul hier uw naam in