
Hillegom – De gemeenteraad van Hillegom heeft ingestemd met een omvangrijk plan om de jeugdzorg te hervormen. Met het aangenomen ‘Programmaplan Jeugd’ trekt de gemeente ruim 1 miljoen euro uit voor betere preventie, ondersteuning op scholen en het terugdringen van de druk op de gespecialiseerde jeugdzorg. Het werd dinsdag besproken bij de voortgezette raadsvergadering.
Volgens het college van B & W staat de jeugdzorg al langere tijd ‘onder grote druk’. Dit is niet alleen in het dorp het geval, maar in de hele regio. Er zijn lange wachtlijsten, de kosten lopen op en steeds meer jongeren doen een beroep op hulpverlening. Ook is de problematiek volgens de gemeente ingewikkelder geworden.
Met het nieuwe plan zet Hillegom vooral in op preventie. Dat houdt in: problemen eerder signaleren, ouders sneller ondersteunen en hulp dichter bij huis organiseren. In de raadszaal klinkt daarbij meerdere keren de boodschap: ‘Normaliseren in plaats van medicaliseren’. De gemeente wil opvoedvragen vaker zien als onderdeel van het normale opgroeien en voorkomen dat lichte problemen direct leiden tot zware jeugdhulptrajecten.
Een belangrijk onderdeel van het plan is een proef met schoolmaatschappelijk werk. Daarvoor trekt de gemeente 750.000 euro uit voor drie schooljaren, van 2026 tot en met 2029. ‘Investeren in een schoolmaatschappelijk werker zorgt ervoor dat minder kinderen in de jeugdzorg belanden’, denkt Mark Lokhorst van D66.
Het CDA is het niet helemaal eens met deze koers. ‘We willen allemaal dat onze jeugd in Hillegom veilig kan opgroeien. We vragen ons wel af of dat gebeurt met dit plan’, zegt Karin Hoekstra. De partij spreekt van een ‘vicieuze cirkel’ waarbij steeds opnieuw extra geld naar preventie gaat, terwijl dat volgens hen niet altijd effectief is. ‘Wat ons betreft is het belangrijk om die vicieuze cirkel te doorbreken en grip te krijgen op de financiële middelen’.
De partij benadrukt een dialoogsessie te willen waarbij alle fracties met elkaar in gesprek kunnen. ‘Laten we samen kijken of we de vicieuze cirkel kunnen doorbreken in plaats van wéér financiële middelen beschikbaar te stellen voor preventie.’
De dialoogsessie van het CDA kan rekenen op steun van Hart voor Hillegom, dat ook vraagtekens zet bij het raadsvoorstel. Daarbij verwijst Jan Zwaan naar onderzoek van de Rekenkamer: ‘Het onderzoek geeft een duidelijke waarschuwing. Het is niet zeker of het beleid dat nu voorligt iets gaat oplossen.’ Hart voor Hillegom wil dan ook weten hoe specifiek gemeten gaat worden of het plan daadwerkelijk leidt tot minder gespecialiseerde jeugdzorg.
‘Dit gaat misschien heel onaardig klinken’, begint Ria Heemskerk-Rekké van Bloeiend Hillegom. ‘Wie denkt u dat wij zijn, dat wij wél weten hoe het opgelost moet worden, terwijl al die professionals het ook niet weten?’ Heemskerk-Rekké kan zich lastig vinden in de woorden van het CDA. Volgens haar draait het voor haar partij om de kinderen ‘De kosten zijn bijzaak.’
Hoekstra verdedigt haar initiatief voor een dialoogsessie nogmaals: ‘Ik denk niet dat we op de stoel van de professional moeten gaan zitten, maar wel moeten nadenken over hoe we meer grip op het budget krijgen.’ Volgens Hoekstra komt er namelijk altijd iets bij, maar gaat er nooit iets af in de kosten.
‘Laten we het vooral een kans geven. De hoge kosten lopen vaak ook op door de lange wachtlijsten. Hulp dichtbij huis en op school kan helpen’, zegt Louise Pijnacker van de VVD. De dialoogsessie die het CDA en Hart voor Hillegom willen, lijkt niet erg populair bij de andere partijen. ‘Een dialoogsessie is geen reden voor uitstel van besluitvorming’, vindt Lokhorst.
Volgens wethouder Jeroen Nederpelt is het lastig om nu al te zeggen ‘of de vicieuze cirkel met dit plan doorbroken wordt.’ Hij benadrukt dat er wel strak gemonitord gaat worden: ‘Er is een programmamanager aangesteld die het schoolmaatschappelijk werk monitort.’ Hij belooft twee keer per jaar terug te komen bij de raad met de tot dan toe gemeten resultaten.
Uiteindelijk lijkt Hart voor Hillegom ook overtuigd: alleen het CDA stemde tegen. Daarmee was het raadsvoorstel aangenomen en krijgt Hillegom een nieuw plan voor jeugdhulp.























