
De gemeenteraad van Hillegom heeft het coalitieakkoord voor de periode 2026-2030 vastgesteld. De nieuwe coalitie van BBH, D66 en Bloeiend Hillegom kiest bewust voor een akkoord op hoofdlijnen. ‘Geen dichtgetimmerd coalitieakkoord’, aldus BBH-fractievoorzitter Frank Evers.
De nieuwe coalitie in Hillegom wil de komende vier jaar fors inzetten op woningbouw, bereikbaarheid en verduurzaming. ‘We willen bouwen aan een toekomstbestendige gemeente’, zegt Evers.
In het hoofdlijnenakkoord staat de bouw van 1440 woningen tot en met 2030 aangekondigd. Daarbij ligt de nadruk niet alleen op nieuwbouw, maar ook op zogenoemd ‘passend wonen.’ Dit is het stimuleren van doorstroming, zodat bijvoorbeeld ouderen gemakkelijker kunnen verhuizen en woningen vrijkomen voor starters en gezinnen.
De groei van het aantal woningen vraagt volgens de coalitie om investeringen in infrastructuur. Samen met regiogemeenten wordt onderzocht hoe de doorstroming op de N208 verbeterd kan worden en hoe de bereikbaarheid van het station en de oost-westverbinding versterkt kunnen worden.
Verder spreekt de coalitie de ambitie uit om Hillegom in 2050 klimaatneutraal te maken. ‘We zetten in op een groen Hillegom’, zegt Jasper Out (D66). Daarbij wordt onder meer gekeken naar warmtenetten, energieopslag en extra vergroening van de openbare ruimte.
Opvallend aan het akkoord is vooral de keuze voor een hoofdlijnenakkoord. ‘Geen document dat af is, maar dat ruimte laat voor initiatieven en debat’, vindt Evers. Veel onderwerpen worden bewust niet tot in detail uitgewerkt. De coalitie noemt vooral ambities en richtingen, terwijl concrete maatregelen en financiële keuzes op veel punten nog ontbreken.
Volgens de partijen geeft die aanpak de gemeenteraad meer ruimte om gedurende de bestuursperiode mee te sturen en onderwerpen verder uit te werken. Volgens Evers is ‘Vier jaar geleden ook gekozen voor deze aanpak, die beviel.’ Tegelijk betekent het ook dat veel politieke keuzes pas later gemaakt worden. Hoe plannen precies betaald worden, blijft daardoor op meerdere dossiers onduidelijk.
Juist die open eindjes stuitten op verzet van de CDA-fractie. ‘Waar zeggen we precies ja tegen?’ vraagt Karin Hoekstra zich af. Bij haar fracties zijn er nog veel onduidelijkheden over het hoofdlijnenakkoord. ‘We hebben geen overzicht of er aan bepaalde zaken gewerkt gaat worden.’ De omgevingsvisie, het implementeren van de omgevingswet, het erfgoedbeleid, het zijn belangrijke onderwerpen die niet worden genoemd volgens Hoekstra. ‘Het is heel anders dan vier jaar geleden, een aantal punten staan niet in het hoofdlijnenakkoord.’
Volgens Evers is dit juist het ‘dichtspijkeren’ waar hij huiverig voor is. ‘Dat er iets niet in staat, wil niet zeggen dat we er niet mee aan de slag gaan. We blijven kritisch dat er geen zaken onderin de la eindigen’, verzekert Out. Volgens Robbert Janssen van Bloeiend Hillegom blijft er bovendien ruimte voor nieuwe initiatieven, ‘Tijdens de begroting of de kadernota.’
Maar het gebrek aan concrete details zorgt ook bij andere fracties voor zenuwen. Jan Zwaan (Hart voor Hillegom) vraagt zich af of het hoofdlijnenakkoord op deze manier niet eerder een ‘lege huls’ wordt. Zowel PRO als Hart voor Hillegom dienen meerdere amendementen in om het hoofdlijnenakkoord bij te sturen.
PRO wil onder meer extra aandacht voor betaalbare woningen, armoedebestrijding en een participatiebeleid. ‘In het hoofdlijnenakkoord staat een paragraaf over bestaanszekerheid, maar armoede ís bestaansonzekerheid’, zegt Annemieke van Dijk.
Hart voor Hillegom komt met voorstellen voor voorrang van Hillegommers bij woningtoewijzing, nieuwe woonconcepten voor ouderen, een actualisering van de referendumverordening en een verbod op zonnevelden en windmolens op bollenvelden. Ook wil de partij meer toezicht op huisvesting van arbeidsmigranten en vastleggen dat er geen asielzoekerscentrum komt zolang er een tekort aan woningen is.
CDA en VVD vragen om een apart werkprogramma waarin de plannen uit het akkoord verder worden uitgewerkt, zodat de raad later beter kan controleren wat er daadwerkelijk uitgevoerd wordt.
De amendementen van Hart voor Hillegom werden uiteindelijk niet aangenomen, net als die van CDA en VVD. De amendementen van PRO over armoedebestrijding en betaalbare woningen kregen wel steun van de raad. Uiteindelijk werd ook het aangepaste hoofdlijnenakkoord aangenomen, al stemden CDA en Hart voor Hillegom tegen.


























Inderdaad een lege huls, lekker makkelijk, achterover leunen en vooral 4 jaar doorschuiven…..