
Noordwijk – De reuzenhaai zwemt in de Noordzee ter hoogte van de Randstad. Het acht meter lange dier heeft sporen achtergelaten bij windmolenpark Holland Kust Zuid, dat ligt op achttien kilometer van de kust tussen Den Haag en Zandvoort.
Onderzoekers van Wageningen University & Research zeggen dat er zeker vijf soorten haaien en roggen zwemmen tussen de windmolens in het Nederlandse deel van de Noordzee zwemmen. Van hen zijn DNA-sporen aangetroffen. De stekelrog lijkt op basis van de metingen het meest voor te komen.
Vraag is of we met de reuzenhaai te maken krijgen. En als we hem tegenkomen, is dat dan gevaarlijk? Guido Leurs, mariene bioloog, legde eerder in Roots Magazine uit, dat we niet bang hoeven te zijn voor haaien. ‘We begrijpen ze zó verkeerd’, zegt hij in dat interview. ‘Veel mensen denken dat alle haaien menseneters zijn. Maar dat klopt helemaal niet. Ze bijten alleen als er sprake is van een vergissing, dat gebeurt weleens bij slecht zicht, of als ze zich bedreigd voelen.’
436 monsters in vier windmolenparken
Sporen die dieren achterlaten in de leefomgeving worden in het biologisch onderzoek omgevings-DNA (eDNA) genoemd. De wetenschappers onderzochten 436 monsters, die in vier windmolenparken waren genomen. Zo wilden ze erachter komen of haaien en roggen de parken 'gebruiken als leefgebied, of dat ze er juist door worden verjaagd', legt promovendus Annemiek Hermans uit. Dat haaien en roggen in alle vier de windmolenparken voorkomen, kan volgens de onderzoekers onder meer te maken hebben met het verbod op bodemvisserij in de gebieden. De vier Nederlandse windmolenparken op de Noordzee zijn Borssele (ten westen van Zeeland), Hollandse Kust Zuid (ten westen van Zuid-Holland), Hollandse Kust Noord (ten westen van Noord-Holland), Waddeneilanden (ten noorden van Friesland).
Een marienebioloog heeft gestudeerd en veel verstand van zaken. Maar als ik zijn argumenten lees waarom de reuzenhaai niet gevaarlijk zou zijn voor de mens vergelijk ik dat toch met de (foutieve) meningen van de deskundige biologen en natuurvrienden over de wolven in Nederland. Die zouden geen gevaar zijn voor mens en dier. Inmiddels weten we beter, wolven roeien schapen uit en zijn een gevaar voor de mens.
Geen zorgen André, de reuzenhaai is een planktoneter en heeft altijd al in de Noordzee en de omgeving van de Noordzee geleefd. Niks nieuws dus onder de zon.
Vooral niet gaan zwemmen dus bij windmolenpark Holland Kust Zuid,houdt het dichter bij het strand.
Beste meneer van Duivenvoorde,
De marine bioloog refereert naar alle haaien. De reuzenhaai is een uit de kluiten gewassen vis zonder tanden. Ik ben geen marine bioloog maar durf met zekerheid te stellen dat er geen geval bestaat waar een reuzenhaai een schaap heeft opgegeten. Ik denk dat u zich echt geen zorgen hoeft te maken.
Foutje, Ruben. De reuzenhaai heeft honderden kleine tanden.
Afsluiten waar die boze wolf rond loopt,levensgevaarlijk !!!
Denken jullie dat deze haai de grote attractie voor strandgasten kan worden? Met bootjes de zee op. Fototoestel in de hand.
En dan zoeken naar Het monster van Noordwijk. Slogan voor VVV: wie Noordwijk zegt, zegt Haai!
Ik woon in de Filipijnen bij ons zijn nog steeds voldoende Baskin sharks ( reuzen haai) doen de mensen geen kwaad omgekeerd wel ze worden verwerkt in fish balls en veel verkochte gefrituurde snack