
Voorhout – Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) geeft geen helderheid over het stopzetten van het vergevorderde plan voor een asielzoekerscentrum in Voorhout. De opvangorganisatie liet onlangs totaal onverwachts weten dat het geplande azc in Voorhout er niet komt. De mededeling van het plotseling afblazen van het asielzoekerscentrum zorgt voor verbijstering en ongeloof in de Teylingse politiek.
Wethouders Marlies Volten en Elsbeth Koek zeggen tijdens de persbijeenkomst, een paar weken geleden, dat ze er emotioneel over zijn en er van moeten bijkomen. De wethouders hebben een paar dagen daarvoor tijdens een bestuurlijk overleg volkomen onvoorzien van het COA te horen gekregen dat het azc in Voorhout van de baan is.
De reden die het COA geeft is dat ze de business case niet sluitend krijgen. Met andere woorden: het plan voor het asielzoekerscentrum is financieel niet haalbaar voor de uitvoeringsorganisatie.
Op persvragen waarom het azc financieel niet haalbaar is en waarom dat pas na anderhalf jaar duidelijk wordt, hebben de wethouders geen antwoord. Volten en Koek zeggen dat ze alleen te horen hebben gekregen dat het financieel “niet uitkomt.” Op vragen hoe het precies zit krijgen de wethouders naar eigen zeggen geen antwoord van het COA.
Bij de wethouders heerst teleurstelling over het besluit. Die teleurstelling zit hem vooral in het late stadium waarop het COA afziet van het azc in Voorhout. De gemeente Teylingen is namelijk al zo’n anderhalf jaar behoedzaam bezig met het gevoelige dossier om een asielzoekerscentrum voor 80 AMV’ers – alleenstaande minderjarige vreemdelingen – in Voorhout te realiseren.
In samenspraak met het COA is er ook al een locatie gevonden op een vrachtwagenparkeerterrein aan de Teylingendreef. De vrachtwagenchauffeurs krijgen een nieuw parkeerterrein bij het bedrijf Wesseling in Sassenheim, zo is het plan. Hier tekent het college een intentieoverkomst over met Wesseling.
Het plan voor het azc zorgt ondertussen voor onrust bij vrachtwagenchauffeurs en omwonenden van het terrein. Chauffeurs willen hun parkeerterrein niet kwijt en een deel van de omwonenden zijn bang dat de komst van het azc voor overlast en onveilige situaties gaat zorgen.
Er volgt protest van vrachtwagenchauffeurs en buurtbewoners die de komst van het azc willen voorkomen. Ook gaat met name de politieke partij Forum voor Democratie in de raad en op social media stevig tekeer tegen het plan voor het azc.
Het stopzetten door het COA van het azc-plan wordt door Milan Schenk van Forum voor Democratie geclaimd als een persoonlijke overwinning. Het protest van burgers en zijn partij heeft er volgens Schenk voor gezorgd dat het azc-plan is teruggetrokken. Dit ondanks dat het COA heeft aangegeven dat het asielzoekerscentrum er niet komt vanwege de financiën.
Tijdens de raadvergadering op 2 oktober vertelt wethouder Marlies Volten dat het college tijdens het azc-traject het COA veelvuldig om inzicht in de business case heeft gevraagd. Het antwoord van COA was volgens Volten telkens dat “dit soort financieringsafspraken worden gemaakt tussen het ministerie van Justitie en Veiligheid en uitvoeringsorganisatie COA.” En dus kreeg het college geen beeld van het financiële plaatje.
Volten zegt tijdens de raadvergadering nog steeds geen inzicht van het COA te hebben gekregen hoe het azc-plan in Voorhout precies financieel was onderbouwd. Wel zou het COA volgens de wethouder hebben laten doorschemeren dat een kleine zelfstandig azc locatie (zoals in Voorhout) aanmerkelijk duurder is dan een grotere asielopvang. Daarnaast is er vanaf 2027 een grote daling in de uitgaven aan het COA te zien op de Rijksbegroting en dat weegt volgens Volten zwaar in de keuzes die COA moet maken.
Ondanks het debacle lijkt een azc in Voorhout niet helemaal van de baan te zijn. Ook de gemeente Teylingen moet zich nog altijd aan de Spreidingswet houden. Dit betekent dat er 252 mensen in Teylingen moeten worden opgevangen. Het gemeentebestuur wil zich ook nog altijd hieraan houden.
Toch leven er veel vragen bij het gemeentebestuur en de raad. Want hoe wordt voorkomen dat een azc-plan in de toekomst weer sneuvelt? Moet er misschien een grotere asielopvang in de gemeente Teylingen komen om het financieel haalbaar te maken? En waar in de gemeente zou plek zijn voor zo’n azc?
Vragen en meningsverschillen over dit heikele onderwerp zijn er genoeg maar één ding lijkt wel duidelijk. Er moet eerst helderheid komen van het COA over waarom het azc op het vrachtwagenparkeerterrein niet rond kwam en wat de voorwaarden zijn om de komst van een azc in de gemeente wel mogelijk te maken.
Uit een inhoudelijke toelichting van het COA, vindt het college en een groot deel van de raad, kunnen lessen worden getrokken voor de toekomst. Het moet voorkomen dat er wederom veel tijd, energie en geld wordt besteed aan een azc-traject dat dan uiteindelijk weer niet levensvatbaar blijkt.
Maar openheid van zaken van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers komt er vooralsnog niet. Mediapartner Omroep West stelt in een mail aan het COA vragen over de kwestie. Op de meeste vragen krijgen we via de mail terug: “We doen hier geen uitspraken over” of er wordt in een kort zinnetje niet inhoudelijk ingegaan op de vraag.
Op de vraag waarom de business case niet sluitend kon worden gemaakt, krijgt Omroep West als antwoord: “COA doet geen uitspraak over de specifieke financiële details van haar projecten.”
Tijdens een telefoongesprek met de woordvoerder van het COA over deze gebrekkige beantwoording van de vragen krijgt Omroep West te horen “dat ze niets te verbergen hebben en het allemaal kunnen uitleggen.” De woordvoerder laat weten dat West telefonisch kan spreken met de vastgoedregisseur van het COA die inhoudelijk kan ingaan op de vragen.
Een uur later wordt er teruggebeld door de woordvoerder en is de toon opeens heel anders. Ze blijkt te zijn teruggefloten door een collega. Het COA gaat niets meer zeggen over de zaak, is het antwoord. En dus blijven de onduidelijkheden over de achtergronden van het afblazen van het azc in Voorhout bestaan en daarmee blijft het ook onzeker of er nog toekomst is voor een azc in de gemeente Teylingen.




![[VIDEO] Politie onderzoekt verband tussen explosies in Hillegom, Lisse en Noordwijk](https://www.bollenstreekomroep.nl/wp-content/uploads/2025/11/DSC_6631-218x150.jpg)














“financieel niet sluitend” zou er dan toch een grens zijn in de uitgaven van het Coa?
dat kan in me niet voorstellen met het uitgeven van ons belastinggeld! Ter apel zit overvol en toch wordt dit afgeblazen, misschien om de druk in de media weer wat op te voeren dat de vluchtelingen het moeilijk hebben in nederland.
het Coa houd zichzelf in stand en lijkt geheel zelfstandig te fungeren.
De laatste zin in het artikel “dat het onzeker is of er in de toekomst is voor een azc ” alsof we een kans gemist hebben ? krijgt de gemeente bakken geld voor opvang?
Staat het COA netjes om geen openheid te geven! En dat van onze belastingcenten, wat meer transparantie zou dan vereist moeten zijn.
” Verbijstering”, ” ongeloof”, “emotioneel”, van moeten bijkomen” ?????? Wees blij dat het niet doorgaat!! Hang de vlaggen uit in het dorp!
Vlag hangt al !
Het COA heeft liever ruim 250 asielzoekers op één locatie 😱 dan 80 op een aparte locatie. Zou efficiënter zijn ???
Hoezo spreidingswet. Je hoeft geen helderziende te zijn om te voorspellen wat één groot AZC voor problemen met zich meebrengt. Laat het COA maar mooi geheimzinnig blijven doen over de argumenten voor afwijzing, past goed bij de transparantie van ons College in Teylingen.
Dit geeft alleen nog maar meer argumenten om dit niet te willen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen dus niet stemmen op de gevestigde politieke orde, zou ik zeggen!