
Hillegom – De gemeenteraadsverkiezingen komen eraan. Inwoners mogen op woensdag 18 maart 2026 naar de stembus om te bepalen welke politieke partijen er in hun gemeente aan de macht komen. Bollenstreek Omroep werkt op meerdere manieren toe naar de verkiezingen. We bekeken de verkiezingsprogramma’s en hebben de belangrijkste onderwerpen op een rijtje gezet.
Op het eerste gezicht lijkt er niet zoveel verschil te zitten tussen de standpunten van de partijen in Hillegom. Ze willen allemaal meer bouwen, een veiliger dorp, betere verkeersontsluiting en werken aan een duurzamere gemeente. Alleen de manier waarop de partijen dat willen bereiken, loopt zo nu en dan uiteen.
Wonen
Eén ding is duidelijk; alle partijen in Hillegom willen dat er meer woningen worden gebouwd. Het thema staat in bijna ieder verkiezingsprogramma pal bovenaan de lijst. In het dorp wordt al veel gebouwd, dat bleek ook tijdens een recente vergadering van de raad. Daar werd een lange lijst van bouwplannen in het dorp besproken en de planning tot 2031 getoond. Daaruit blijkt dat Hillegom tot dat jaar meer dan 1800 woningen wil bouwen.
Als we kijken naar de verkiezingsprogramma’s van de partijen blijkt dat zij in eerste instantie willen kijken naar inbreilocaties, gebieden binnen de bebouwde kom die geschikt zijn voor woningbouw. Populair onder alle partijen is het ombouwen van oude, leegstaande winkels, gebouwen of bollenschuren. Het CDA stelt onder meer wonen en werken voor op bedrijventerreinen zoals Horst ten Daal en Hillegommerbeek. In hun partijprogramma, en dat van de VVD en GroenLinks-PvdA, staat ook dat zij het makkelijker willen maken voor mensen om een woning te kunnen delen.
Verder wordt het Draka-terrein door alle partijen als een optie genoemd. De Hillegomse politiek wil op die plek, midden in het centrum, al jaren bouwen, maar sinds dit jaar lijkt woningbouw op ‘Draka’ eindelijk een stapje dichterbij.
Met de zoektocht naar inbreilocaties wordt één discussiepunt zo lang mogelijk uit de weg gegaan: wel of niet bouwen op bollengrond. Daarover zijn de meningen van de partijen stevig verdeeld. De BBH, Hart voor Hillegom (HvH) en de VVD zijn fel tegen. Zij willen, samen met Bloeiend Hillegom, dan ook absoluut niet bouwen op de Zanderij en Pastoorslaan-Zuid. Dit om het klassieke karakter van Hillegom te behouden.
De overige partijen willen het liefst ook dat karakter van Hillegom behouden, maar noemen ook opties om te bouwen in het buitengebied. Wat betreft D66 richt de gemeente zich op de locatie ‘tussen Spoor en Vaart’. Dat is één van de gebieden die werd aangewezen in het nieuwe omgevingsplan voor het buitengebied, een plan bekend onder de afkorting LDGD. Het gaat bij die locatie om de grond tussen het spoor en de Leidsevaart, in het westen van Hillegom. Bloeiend Hillegom en GroenLinks-PvdA kijken ook die kant op. Het CDA gaat een definitieve keuze nog even uit de weg en wil, als bouwen op bollengrond echt nodig is, eerst goed onderzoek laten doen naar welke locatie het meest geschikt is voor woningbouw.
Veiligheid
Een ander belangrijk punt op de agenda van de politiek is veiligheid. De maatregelen om dat in het dorp te verbeteren lopen uiteen. Bloeiend Hillegom, GroenLinks-PvdA, VVD en Hart voor Hillegom willen inzetten op meer handhaving op straat of in parken. De laatstgenoemde partij gaat zelfs nog een stapje verder: de club van lijsttrekker Hans Cornet ziet het liefst een vaste politiepost terugkeren in Hillegom.
Andere partijen kijken bijvoorbeeld naar betere verlichting op risicovolle plekken (CDA en D66) of extra cameratoezicht (CDA, VVD, HvH). Fatbikers moet het ook ontgelden: BBH, Bloeiend Hillegom en het CDA willen dat snelheidsduivels op een opgevoerde fatbike harder worden aangepakt. Tegelijkertijd stellen Bloeiend Hillegom, GroenLinks-PvdA en de VVD extra investeringen voor op voorzieningen voor jongeren en jongerenwerk om op die manier hangjongeren van de straat te houden. GroenLinks-PvdA en de VVD wijzen ook op het belang van cybersecurity bij de gemeente.
Opvang van asielzoekers
Over de komst van een AZC zijn de meningen in de Hillegomse politiek verdeeld. Het CDA en GroenLinks-PvdA zijn bereid asielzoekers – dan wel op een kleine locatie – op te vangen in Hillegom. De VVD is terughoudend met de opvang van asielzoekers, tenzij dit door de spreidingswet wettelijk wordt opgedragen. Hart voor Hillegom ziet de opvang helemaal niet zitten, vanwege het ruimtegebrek in de gemeente. Op open plekken moet volgens de partij eerst voor eigen inwoners worden gebouwd. Ook de BBH, de grootste partij in de huidige raad, staat niet te springen. De partij is tegen de bouw van een AZC zolang Hillegomse woningzoekenden geen woning kunnen vinden. Bloeiend Hillegom en D66 benoemen het AZC niet in het verkiezingsprogramma.
Bijzonderheden:
- Hart voor Hillegom is klaar met slecht onderhouden stoepen in het dorp. Daarom wil de partij een ‘kapotte stoepenbrigade’ die gebreken snel verhelpt.
- Bij de renovatie van de Hoofdstraat en het Henri Dunantplein wil het CDA Vrienden van Oud Hillegom de kans bieden om in het centrum een dorpsmuseum te ontwikkelen. Om inwoners te verbinden en betrekken bij het dorp.

Infrastructuur
Ook op het gebied van infrastructuur staat het meest noordelijke dorp van de Bollenstreek voor een aantal uitdagingen. Zwaar verkeer zoals vrachtwagens gebruikt regelmatig de Wilhelminalaan of de N208 door het centrum van het dorp. Dat zorgt voor veel verkeer op de smalle wegen in het centrum. Zeker aan de Wilhelminalaan is de nood hoog, ook wat betreft de inwoners die al meerdere malen protesteerden tegen het vele, snelrijdende verkeer voor hun voordeur.
D66 wil dat er een alternatief komt voor de Wilhelminalaan, in hun ogen is dat een nieuwe Hillegomse randweg. Bloeiend Hillegom en Hart voor Hillegom staan ook open om die optie te laten onderzoeken. Het CDA wil eerder onderzoek doen naar de effecten om een eenrichtingsweg te maken van de Wilhelminalaan en wil de N207 – ter hoogte van de Mc Donalds – doortrekken naar de N206, met een aftakking naar het station. GroenLinks-PvdA heeft het niet zo op met het aanleggen van nieuwe wegen. De partij gaat liever in gesprek met de Zilkse transporteur Unidex om hen te adviseren niet via Hillegom te rijden, maar via de Stationsweg-Lisse of de Delfweg in Noordwijkerhout.
De VVD wil op de Wilhelminalaan de snelheid vooral niet beperken tot minder dan 30 km/uur. Voor fietsers moet er volgens de partij een alternatieve route komen. Tot slot vinden D66, CDA, Hart voor Hillegom en GroenLinks-PvdA het belangrijk om connecties van het openbaar vervoer richting Haarlem, Hoofddorp en Schiphol te verbeteren. Bij de BBH ligt de focus vooral op het investeren in overzichtelijke kruispunten, goede verlichting en veilige voet- en fietspaden, met extra aandacht voor schoolroutes.
Bollenboeren en ondernemers
Hoewel Hillegom van origine een echt bollendorp is, speelt de agrarische sector maar een schamele rol in de verkiezingsprogramma’s. Het is vooral een speerpunt van de VVD, die innovatie op het gebied van pesticidenvrij telen wil stimuleren en wil werken aan de promotie van het bollenvak bij jonge mensen. Het stimuleren van duurzame teelt is overigens ook een speerpunt van het CDA en GroenLinks-PvdA.
Het onderdeel ‘arbeidsmigranten’ is dan wel weer veel besproken. Volgens de VVD moet de gemeente zo snel mogelijk met een plan komen voor juiste registratie en goede huisvesting van deze groep en wil de partij, net zoals het CDA, niet meer arbeidsmigranten huisvesten dan nodig. Bloeiend Hillegom wil de mogelijkheid voor tijdelijke huisvesting van arbeidsmigranten op eigen terrein creëren. Naast goede huisvesting wil Hart voor Hillegom ook betere communicatie met arbeidsmigranten, die veelal van Poolse afkomst zijn. De partij wil zorgen voor gerichte en begrijpelijke informatie, waar nodig in het Pools, en toegankelijke contactpunten creëren met de gemeente.
Het belang van de ondernemer is voornamelijk een punt van de BBH en VVD. De partijen willen dat er gewerkt wordt aan een beter ondernemersklimaat. De partij van Louise Pijnacker wil dat ondernemers nadrukkelijk worden betrokken bij nieuwe plannen en dat de regeldruk voor deze doelgroep naar beneden gaat (net als Bloeiend Hillegom en HvH). De VVD, BBH en Hart voor Hillegom vinden daarnaast dat lokale ondernemers voorrang moeten krijgen bij opdrachten van de gemeente.
Duurzaamheid en klimaat
Door al het discussiegeweld over wonen en veiligheid, lijkt het thema klimaat en duurzaamheid steeds verder naar de achtergrond te schuiven. Toch benoemen alle partijen het onderwerp in meer of mindere mate in hun verkiezingsprogramma. Met GroenLinks-PvdA natuurlijk op kop. De partij wil dat Hillegom in 2040 klimaatneutraal wordt, tien jaar eerder dan de huidige planning. Dit wil de partij onder andere bewerkstelligen door intensiever te handhaven op de energiebesparingsplicht voor bedrijven en instellingen en het stimuleren van eigenaren van gebouwen om zonnepanelen op het dak te leggen.
De andere partijen blijven bij het doel van 2050, maar denken ook aan duurzame maatregelen. Zo wil D66 de OZB tijdelijk verlagen wanneer een eigenaar zijn bestaande woning significant verduurzaamt en volgens de partij moeten alle projecten in de openbare ruimte natuurinclusief zijn. De BBH wil Sportpark de Zanderij verduurzamen om hogere contributies te voorkomen. Zonnepanelen op bollenvelden moeten volgens de partij voorkomen worden. Bloeiend Hillegom wil inwoners hulp bieden bij de verduurzaming van hun huis en is voor het introduceren van geboortebomen. Dat is een boom die bij de geboorte van een baby in de gemeente wordt geplant.
Bijzonderheden
- Bloeiend Hillegom pleit voor een beweegbare overkapping bij openluchtzwembad De Vosse.
- Volgens BBH, Hart voor Hillegom en CDA moeten de irritaties rondom het ophalen van afvalzakken voor plastic verleden tijd worden. De partijen willen op zoek naar een alternatief.



![[AUDIO] Experiment tegen dakloosheid in gemeente Noordwijk: ‘Eerst een woning, dan de rest’](https://www.bollenstreekomroep.nl/wp-content/uploads/2024/10/Dakloos-stockfoto-van-Kansfonds-17-218x150.jpg)





![[AUDIO] Linda Gresnigt komt met nieuw boek over leven na borstkanker](https://www.bollenstreekomroep.nl/wp-content/uploads/2026/03/031326-relativitiet-218x150.jpg)



















Dit zeggen BBH en Bloeiend Hillegom: “Bloeiend Hillegom en Hart voor Hillegom staan ook open om die optie te laten onderzoeken.”
Maar wat willen ze met een onderzoek? Onderzoeken en rechtvaardigen dat er een weg van de N207 naar de N206 komt? Dwars door de Bollenstreek ten koste van honderden hectares eersteklas bollengrond? Wanneer ze dat NIET willen, laten ze dat dan ook uitspreken.
Wat ze nu doen is de deur op een grote kier zetten voor een weg door streek. En let wel, wegen trekken verkeer aan. Waar de streek en met name Hillegom behoefte aan heeft zijn betere verbindingen over de Ringvaart.
Wellicht is het goed in de eerste alinea duidelijk aan te geven wat en welke partijen er bedoeld worden. En wordt er in de debatten op 10 maart in Villa Flora of 11 maart in Bloemswaard meer duidelijk hoe de partijen werkelijk in oplossingen denken….
Gaat over : de N207 – ter hoogte van de Mc Donalds – doortrekken naar de N206, met een aftakking naar het station. Dit ten kosten van honderden hectares bollengrond, de bollenstreek doorsnijden met een provinciale weg. En dan een OV-hub bij het station? Dat wordt nog drukker en dan zeker onleefbaar.
De toekomst van bollensector en de oneindige vraag naar meer woningen vragen om heldere keuzes met een goed strategisch doorzicht.
Iedereen wil meer huizen bouwen in Hillegom, ook al willen we graag de bollencultuur bewaren voor de sector, de toeristen en onze kleinkinderen. Besluiten dat we in Hillegom niet meer bouwen op bollengrond en van de bollenstreek een beschermd Gekleurde Hart maken: het zou nodig zijn maar ik zie het voorlopig niet gebeuren.
En als we huizen gaan bouwen dan wel eerst het verkeer ontsluiten. Dat stond altijd en staat nog steeds voor goed bestuur.
Een nieuwe weg naar station Hillegom en Noordwijkse kust trekt meer verkeer aan, da’s logisch. Meer parkeren bij het station, da’s ook logisch.
Nieuwe parkeerplaatsen voor het station zoeken we dan tussen spoor en vaart want de bestaande woonwijk is vol, ingeklemd tussen spoor en Zanderij. Of we zouden het station moeten verplaatsen naar de Beeklaan, maar dat lijkt me niet zo logisch.
We gaan primair voor de bollencultuur. Maar als er dan toch huizen en een nieuwe weg moeten komen dan tussen spoor en vaart: bij het station en met nieuwe parkeerplaatsen. En dat wordt dan ook de ideale uitbreidingslokatie voor nieuwe woningbouw.
Ik hoor graag waarom het wel of niet logisch zou zijn. De argumenten nemen we natuurlijk mee in onze stem bij de gemeenteraadsverkiezingen. Geen keuzes maken maar alles vooruitschuiven is natuurlijk ook een keuze. Maar niet de mijne.
Veel beloven en weinig geven doet alleen een gek in vreugde leven.
Iedereen veel succes in deze laatste dagen voor de verkiezingen!