
Warmond – Onderzoekers van het Polderlab komen net zoals de pachters en de lokale politiek in actie tegen de nieuw bedeelde pacht van de Boterhuispolder. Het Polderlab is een gebied in de naastgelegen Vrouw- Vennepolder, waar de Universiteit Leiden en burgerinitiatief Land van Ons veel onderzoek doen naar biodiversiteit.
Sinds 2019 doen de betrokkenen al onderzoek in de Vrouw- Vennepolder én in de Boterhuispolder. Dit onderzoek gebeurt in samenwerkingen met universiteiten door het hele land, zoals de Universiteit van Wageningen en de Universiteit van Amsterdam. De betrokkenen schrijven dat hun onderzoek zwaar gehinderd wordt door het besluit.
“Zonder de boeren in de Boterhuispolder kan het lopende onderzoek onmogelijk plaatsvinden”, schrijven de onderzoekers van het Polderlab. Ze zijn bang dat de nieuwe pachter namelijk de maximale hoeveelheid mest zal gaan uitrijden. Dit zou volgens de onderzoekers niet goed zijn, omdat de onderzoeksgebieden in de Boterhuispolder juist op een biologische manier zijn onderhouden.
Voor het onderzoek hebben de gemeenten in Holland Rijnland, waaronder de gemeente Teylingen, eerder al 400.000 euro uitgetrokken. De betrokkenen van het Polderlab spreken dan ook van een ‘ondoordachte beslissing’ om de Boterhuispolder voor een klein bedrag aan een nieuwe pachter te bedelen, terwijl er een veel groter bedrag in het onderzoek is geïnvesteerd.
De onderzoekers sluiten de brief af met een duidelijke boodschap: “De Boterhuis- en Vrouwe- Vennepolder behoren tot de weinige plekken in Nederland waar de landbouwtransitie vorm krijgt. Het maatschappelijk belang is duidelijk niet meegewogen in het besluit, en is daarmee een uiting van onverstandig en ondoordacht bestuur.”
Inderdaad de juiste conclusie in een woord: ondoordacht.